ספרות מקצועית

לפני שנקפוץ לרשימת הספרים, יש להבחין בין ספרים שעוסקים במתודולוגיה – כלומר בשיטות עבודה כלליות ללא התייחסות ספציפית למערכת מדידה כלשהי, לבין ספרים שעוסקים בטכניקה ובדרך כלל מתייחסים למערכת ספציפית. יש ספרים שעושים גם וגם. מומלץ לקרוא את הביקורות על הספרים, גם את החיוביות אבל בעיקר את השליליות (מהם תלמדו יותר בדר"כ)

אם אתם מחפשים באמאזון, אז מונחי החיפוש שלכם צריכים להיות Web AnalyticsAnalytics או Google Analytics, ואלו מילות המפתח שכל ספר בתחום אמור להופיע תחתיהן.

כמה מילים לפני שרוכשים ספר – הספרים באנגלית ורובם טכניים למדי (שזה מצוין) ומעמיקים מאד, אבל מובטח לכם שהספר לא יזוז מעמדת העבודה ותמיד יישאר למקרה ששכחתם משהו. מומלץ לסמן בסימניות קטעים חשובים שאולי תרצו להשתמש בהם בעתיד. בכלל, ההמלצה היא לנסות את מה שכתוב בספר על אתרים שלכם או של לקוחותיכם, על מנת לראות שהבנתם מה עושה מה ולמה צריך לעשות את זה.

להלן רשימה של כמה ספרים מומלצים בנושא:

Advanced Web Metrics with Google Analytics/Brian Clifton

ללא ספק, הספר הנמכר ביותר בתחום וגם המקיף ביותר. בריאן קליפטון, לשעבר ראש תחום ווב אנליטיקס בגוגל אירופה, לא בוחל בפרטים טכניים ויורד לרזולוציות מדידה גבוהות. בין היתר, קליפטון למד היטב את תשתית הקוד של גוגל אנליטיקס ומציע שפע של התאמות ושינויים בקוד הבסיסי של גוגל על מנת למקסם את יכולות המדידה שלכם.מעבר לשיטות שהוא מציג, קליפטון מציג בשני הפרקים הראשונים סוג של מתודלוגיית עבוודה שאפשר היה בשקט לצמצם אותה לעשרה דפים במקום ארבעים. בנוסף, קליפטון מקדיש את אחד הנספחים לנושא ה Regular expression שזה הסוד הגלוי של ווב אנליטיקס ואנו ממליצים לכם ללמוד את זה עד שיצא לכם עשן מהאוזניים. ואם כבר הספר, אז תרשמו גם ל RSS של הבלוג שלו (http://www.advanced-web-metrics.com/blog), שהוא לא אחד מהחדים בשוק, אבל עדיין כדאי לשמוע מה יש לאיש הזה להגיד לכם.

Web Analytics 2.0: The Art of Online Accountability and Science of Customer Centricity/Avinash Kaushik

אבינש קאושיק, נינג'ה גוגל אנליטיקס ועובד גוגל, נחשב עד היום הקול הדובר של גוגל אנליטיקס. לאבינש יש בלוג וותיק, וסדרת הדרכות וידאו ביוטיוב העוסקות בהיבטים שונים בפעילות אנליטיקס. מלבד זה, קאושיק הוציא שני ספרים שונים בתכליתם. ווב אנליטיקס 2, הוא ספר שאינו טכני בכלל אלא מסביר על עקרונות העבודה ושיטות העבודה בכלי אנליטיקס שונים. הוא אינו מתמקד ביכולות אלא בשאלות המהותיות שמביאות אתכם מלכתחילה לעסוק באנליטיקס. קאושיק מתמקד במתודולוגיה, ב"למה" וב"מתי" ופחות ב"איך". הספר טוב למדי אך עם חסרון אחד, מסיבה לא ברורה קאושיק מנסה להתחבב על קוראיו ומשתמש קצת יותר מדי ב Awesome, Cool ולא מעט סימני קריאה, ובשלב מסויים זה מתחיל להעיק. למעט זה, זה ספר חשוב מאד שייעשה לכם סדר בשיטות העבודה שלכם.

Web Analytics: An hour a day/Avinash Kaushik

ספרו השני של קאושיק ישן יותר (2007) אבל עדיין אפקטיבי. הדגש בספר הזה הוא בעיקר על יכולות איסוף נתונים (Data collection) וקאושיק שם דגש רב על תפיסת עבודה וגישות שונות לניתוח והבנת מידע. קאושיק יספק לכם שפע רעיונות לצורות מדידה שונות ואיך למתוח את גבולות התפיסה ואת גבולות כלי המדידה שלכם.הספר מתאים גם לאנשי שיווק שיוכלו להבין מה אפשר לבקש מאנשי האנליטיקס בחברה.

סודות האנליטיקס

המדריך ששום מקצוען אנליטיקס לא מתחיל לעבוד בלעדיו.
בהורדה הינך מצטרף לרשימת התפוצה שלנו. תוכל להסיר את עצמך מהרשימה בכל עת.

ווב אנליטיקס ישראל

עשרות אלפי בעלים אתרים, מנתחי אתרים, מנהלי שיווק, מקדמי אתרים ומקצועני ווב - כולם משתמשים בכלי אנליטיקס שונים לנתח את הפעילות באתרים שלהם.

זה המקום ללמוד דברים חדשים, לשמוע על מוצרים, לשתף ולחלוק מידע, לשאול ולענות. אנו מזמינים אתכם להצטרף לקהילה המתפתחת של ווב אנליטיקס ישראל.

תוסף כרום להורדה!

עובדים עם Google url builder על מנת לעקוב אחרי כל הקישורים שאתם מפזרים ברשת? התקינו את תוסף הכרום שפותח על ידנו ומשתמשים בו מעל ל 30,000 איש ברחבי העולם!! לדף התוסף בחנות של כרום

סודות האנליטיקס

המדריך ששום מקצוען אנליטיקס לא מתחיל לעבוד בלעדיו.
בהורדה הינך מצטרף לרשימת התפוצה שלנו. תוכל להסיר את עצמך מהרשימה בכל עת.