האם זה הסוף של דוח מילות המפתח?

אני לא יודע אם זה בגלל התקנות האירופאיות החדשות לשמירה על פרטיות שגורמות לגוגל להתגונן, או שמדובר במשהו יותר עמוק, אבל הפעם עושה רושם שלמהלך של גוגל תהיה השפעה הרבה יותר רחבה ממה שנדמה לכם.
גוגל הכריזו השבוע כי בקרוב מאד, כאשר מישהו מבצע חיפוש במנוע החיפוש המאבוטח של גוגל (קרי, https://www.google.com) , אז מילות המפתח שהקליד במנוע החיפוש, לא יועברו לכלי הווב אנליטיקס השונים לרבות גוגל אנליטיקס.

מה זה אומר?

זה אומר שעד היום, הייתם נכנסים לדוח מילות המפתח ורואים אילו מילות מפתח אורגניות (כלומר, מתוך מנוע החיפוש ולא מפרסום) הביאו לאתר שלכם, ומה המאפיינים של הגולשים שהם הביאו (כמה דפים הם צפו, האם הם רכשו משהו באתר וכו').
מרגע שגוגל יתחילו לדחוף את השימוש בגרסה המאובטחת של מנוע החיפוש, בדומה לפייסבוק, הרי שדוחות מילות המפתח יתחילו להציג פחות ופחות נתונים ונאלץ לסמוך על הנתונים של אלו שטרם עברו לגרסה המאובטחת.

מה? ואיך זה עובר בשקט?

ההודעה הרשמית פורסמה לפני כמה ימים, והרשת בינתיים לא ממש גועשת כו שניתן היה לצפות, אבל זה מטיל צל מאד גדול על כל מקדמי האתרים שזהו הדוח הכי חשוב שלהם. מה יעשה מקדם אתרים העובד על קידום למילות מפתח מסויימות ובעתיד לא יוכל לראות בכלל אלו מילים הביאו גולשים לאתר?
הפתרון של גוגל הוא מאד מצומצם. לטענתם, הזיהוי של התעבורה כתעבורה אורגנית מגוגל יישאר, רק ללא מילות המפתח.

על מי זה עוד משפיע?

על כל כלי האנליטיקס באשר הם, כולל גוגל אנליטיקס. ברגע שמנוע החיפוש לא ישלח את המידע הזה לאתר – זה לא משנה באיזה כלי תעבדו.
איך אפשר לעקוף את זה? שתי דרכים – הראשונה, אם הגולשים יתחילו לחפש ב Bing או מנועי חיפוש אחרים. ואת הדרך השנייה לעקוף את זה נפרט בפסקה הבאה שמגיע לה כותרת משלה.

המוסר הכפול של גוגל

המגבלה הזו לא תקפה למי שמפרסם בגוגל Adwords שעדיין ימשיך לקבל את דוח מילות המפתח. כן, כן, פרטיות בחיפוש אורגני – כן. פרטיות בהקלקה על פרסומות – לא. לא נראה לכם כמו מוסר כפול? גם האנשים שהתייחסו להודעה הרשמית היו מאד מופתעים ולא חסכו ביקורת ובעיקר תהיות על ההגיון שמאחורי ההחלטה התמוהה הזו. ראוי להזכיר שגוגל לא סיפקו כל הסבר רשמי למהלך מעט טיעון ה"שמירה על הפרטיות". ואם זה הטיעון, מדוע ל CPC העקרון לא תקף?

אגב, ככה זה נראה בדוחות בפועל. הסתרתי את מילות המפתח בשורות 1-9. שימו לב לשורה עשר, Not Provided, כלומר – מילות המפתח לא מסופקות…

האם המאמר עזר?
 • המאמר מאת:
  אסף טרפיקנט
  מנכ"ל Quickwin שיווק באינטרנט (קידום, פרסום ומדיה חברתית). מומחה ווב אנליטיקס ושיפור יחס המרה באתר. אוהב את השילוב האופטימלי בין רגש (התנהגות גולשים) וטכנולוגיה (האתר שלכם).

התגובות שלכם

 • מאת יובל‏:

  חלק מהמידע לפחות יוצג ב
  Traffic Sources
  Search Engine Optimization
  Queries

  צריך רק לחבר בשביל זה את ההרשאה של וובמסטר טול לאנליטיקס.

  וכלים חיצוניים לא יעזרו כי עד כמה שאני זוכר, אתה לא יכול להגיע למידע הזה ב HTTPS, נתוני הכתובת ממנה מגיע הגולש חלקיים בלבד.

 • לגבי הכלים החיצוניים, כתבתי שזה תופס לכל כלי אנליטיקס באשר הם כולל גוגל אנליטיקס. השינוי הוא של גוגל ולפיכך משפיע על כולם. אני חייב לציין שלמרות שגוגל אומרים שמדובר בכמות זניחה של מילות מפתח, באתרים שאני רואה, זה מאד לא זניח.

 • מאת יובל‏:

  הי,

  בוובמסטר וגם בדוח החדש באנליטיקס זה פועל אחרת. זה לא אוסף את המידע מהאתר אלא ממנוע גוגל ששולח אליו… שנייה…

  http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2011/10/accessing-search-query-data-for-your.html

  כלומר המידע הזה ישמר גם בעתיד. המקור שלו אינו האתר והוא אינו מושפע מ HTTPS.

  אבל!
  אני מסכים איתך, השינוי לא זניח בכלל.
  לגבי כלים חיצוניים, כמובן שאתה צודק. אני התכוונתי ל"תוספים" עליהם דובר. גם הם לא יעזרו.
  אז מה… בארץ המצב שלנו עוד טוב. מרבית הגולשים שלנו מגיעים מגוגל. אבל אם יש לך גולשים גם ממנועים אחרים וגם הם יעברו להצפנה, נצטרך לנטר כל קבוצה בכלי אחר. זוועה.
  (-:

 • מאת מנשה אברמוב‏:

  מעשה מאוד לא מבורך מצד גוגל. יקשה על עבודות הקידום כיום, כנראה נצטרך לחשוב על דרכים יותר יצירתיות למדוד את מקור התנועה האורגנית ממנוע החיפוש:

 • מאת כפיר‏:

  מה אבינש קאושיק אומר על זה?! הרי הוא המאסטר. איך הוא יכול לדווח על כך למאמינים שלו… סליחה, למעריצים שלו… סליחה, לאנשים ש-web analytics זה בדם שלהם?! הא?

 • מאת לימור‏:

  רצו לומר אבל לא נעים להם – דמי מנוי חודשיים. המודל העסקי המוצלח ביותר ברשת. הצעד הבא יהיה לראות איך הם מנגישים את הרעיון לגולש הקטן, אם בעלי אתרים לא יאכלו את זה.


סודות האנליטיקס

המדריך ששום מקצוען אנליטיקס לא מתחיל לעבוד בלעדיו.
בהורדה הינך מצטרף לרשימת התפוצה שלנו. תוכל להסיר את עצמך מהרשימה בכל עת.

ווב אנליטיקס ישראל

עשרות אלפי בעלים אתרים, מנתחי אתרים, מנהלי שיווק, מקדמי אתרים ומקצועני ווב - כולם משתמשים בכלי אנליטיקס שונים לנתח את הפעילות באתרים שלהם.

זה המקום ללמוד דברים חדשים, לשמוע על מוצרים, לשתף ולחלוק מידע, לשאול ולענות. אנו מזמינים אתכם להצטרף לקהילה המתפתחת של ווב אנליטיקס ישראל.

תוסף כרום להורדה!

עובדים עם Google url builder על מנת לעקוב אחרי כל הקישורים שאתם מפזרים ברשת? התקינו את תוסף הכרום שפותח על ידנו ומשתמשים בו מעל ל 30,000 איש ברחבי העולם!! לדף התוסף בחנות של כרום

סודות האנליטיקס

המדריך ששום מקצוען אנליטיקס לא מתחיל לעבוד בלעדיו.
בהורדה הינך מצטרף לרשימת התפוצה שלנו. תוכל להסיר את עצמך מהרשימה בכל עת.